29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2023 - 23:21

Αγχώθηκε, αλλά πήρε το τρίποντο η Δόξα Δράμας

Δύσκολο 3-2 των «μαυραετών» ενάντια στον Αγροτικό Αστέρα * Είχαν και από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες

Αγχώθηκε, αλλά τελικά επέστρεψε στις νίκες η Δόξα Δράμας η οποία την Τετάρτη (18/1) επικράτησε εντός έδρας με 3-2 του Αγροτικού Αστέρα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Το ματς στο γήπεδο της δραμινής ομάδας ήταν συγκλονιστικό με τη Δόξα να προηγείται 2-0, τον Αγροτικό να φτάνει στο 2-2, αλλά εν τέλει την ομάδα του Γιάννη Αποστολίδη να παίρνει τους 3 βαθμούς με τους οποίους έφτασε τους 19 και είναι στην 4η θέση παρέα με τον συντοπίτη Πανδραμαϊκό και τον Απόλλωνα Παραλιμνίου. Στους 7 βαθμούς παρέμεινε ο Αγροτικός Αστέρας μαζί με τον Νέστο Χρυσούπολης στη 12η θέση.

Το παιχνίδι είχε όπως είπαμε αρκετές διακυμάνσεις ενώ οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι. Στο 13’ ο Ψωμιάδης έχασε την μπάλα αυτή έφτασε στον Χρήστο Ιορδανίδη ο οποίος από αριστερά έκανε το σουτ το οποίο όμως σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του πορτιέρο του Αγροτικού Αστέρα. Με τη συμπλήρωση 25 λεπτών αγώνα η Δόξα κέρδισε πέναλτι όταν ο Χατζηδημητρίου ανατράπηκε από τον Νιαζήμογλου και ο ρέφερι Παναγιωτίδης έδειξε τη λευκή βούλα. Ο Κόντος ανέλαβε την εκτέλεση για το 1-0 στο 28ο λεπτό. Στο 39’ οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματά τους όταν μετά από κόρνερ του Περσίδη, ο Πιτσόλης με προβολή έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Αγροτικός Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55’ ο Τσολάκης ανατράπηκε από τον Άρη Ιορδανίδη, κέρδισε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Λεσάι για το 2-1. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα ήταν αυτός που στο 62ο λεπτό με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπεζυρτζή για το 2-2. Οι γηπεδούχοι παρά το 2-2 έφτασαν τελικά στη νίκη όταν ο Κόντος με σέντρα βρήκε τον Ρούτση και ο τελευταίος με κεφαλιά έκανε το 3-2 για τη Δόξα. Πάντως ο Αγροτικός στο 90’ θα μπορούσε να… κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας όμως η κεφαλιά του Γαβαλίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπεζυρτζή προς ανακούφιση των γηπεδούχων και απογοήτευση των φιλοξενούμενων.

Διαιτητής: Παναγιωτίδης (Θράκης), Βοηθοί: Καρακασίδης (Θράκης), Παπαδόπουλος (Θράκης).

Κίτρινες: 59’ Ρούτσης - 25’ Νιαζήμογλου, 45’ Γαβαλίδης, 56’ Θεοδωρίδης

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Γιάννης Αποστολίδης): Μπεζυρτζής, Πιτσόλης (70’ Βάντερσον), Παπαϊωάννου, Ρούτσης, Σ. Κυριακίδης (46′ Α. Ιορδανίδης), Χατζηδημητρίου (77′ Ιωσηφίδης), Χ. Ιορδανίδης (Δ. 61′ Κυριακιδης), Θεοδοσιάδης, Μπλιός, Κόντος, Περσίδης.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Λαπιασβίλι): Ψωμιάδης, Φετεινίδης (86′ Αρμενάκης), Νιαζήμογλου (29′ λ.τρ. Τσολάκης), Αιχμαλωτίδης, Θεοδωρίδης, Πέριτς (86′ Γέτκος), Ζήσης (35′ λ.τρ. Γαβαλίδης), Λισάι, Κοτανίδης, Ζουλούμης, Φασουλάκος.

ΠΗΓΗ φωτό: dramasport.gr