19/04/2024
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 16 Μαρτίου 2023 - 10:04

Τρίτο σερί τρίποντο και παραμένει στο -1 από την κορυφή ο Πανιώνιος

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 0-2 του Φοίνικα Νέας Επιδαύρου και είναι σε απόσταση… βολής από τη Μύκονο

Ο Πανιώνιος είχε στόχο τη νίκη στην Επίδαυρο ενάντια στον Φοίνικα προκειμένου να παραμείνει στο -1 από την κορυφή του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής ή και να ανέβει σε αυτή σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος της Μυκόνου.

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 0-2 το απόγευμα της Τετάρτης (15/3) για τη 19η αγωνιστική, στην τρίτη σερί νίκη τους μετά από εκείνες με τον Αία Γαστούνης και τη Ρόδο και παραμένουν στο -1 από την πρωτοπόρο Μύκονο όντας 2οι με 40 βαθμούς μαζί με τους Ροδίτες, στη μάχη για την άνοδο. Στον αντίποδα η πελοποννησιακή ομάδα παρέμεινε στους 28 πόντους, όντας 6οι μαζί με την Ερμιονίδα και στο +6 από τον Ιάλυσο που είναι στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Πανιώνιος έχασε ευκαιρίες μέχρι να προηγηθεί στο 43ο λεπτό με προβολή του Γκότοβου μετά τη σέντρα του Γροντή και άπαντες πανηγύρισαν μπροστά στους περίπου 300 φίλους τους που βρέθηκαν στην Επίδαυρο. Στο δεύτερο 45λεπτο οι Νεοσμυρνιώτες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, έχασαν και εδώ ευκαιρίες και εν τέλει στο 77’ έκαναν το 0-2 μετά από αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Λίμα που δεν μπόρεσε να αποτρέψει ο Συνοδινός.

Διαιτητής: Λάμπρου (Δυτικής Αττικής), Βοηθοί: Καραγιάννης (Δυτικής Αττικής), Μαυρομμάτης (Δυτικής Αττικής).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΝΕΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ (Δημήτρης Κρεμμύδας): Συνοδινός, Μούγιος, Καρέλης (81’ Λέρμας), Τριμπόνιας, Χ. Καπλατζής, Κουιμελής, Π. Καπλατζής (66’ Παπαϊωάννου), Χατζησοφρωνίου (66’ Γκουριώτης), Γεωργίου (66’ Μπιτζής), Μερκούρης, Λαθούρης (79’ Παπαγεωργίου).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Περικλής Παπαπαναγής): Αντωνόπουλος, Λίμα, Πριόνας (73’ Ξυγκόρος), Καλύβας, Γκότοβος, Μίχος, Μπρέγκου (85’ Μούντριχας), Γκίνο, Γροντής (73’ Πίσπας), Σέχου, Τσιμπόκας (85’ Τσίπρας).