28/03/2024
Αγγλία | Σάββατο 18 Μαρτίου 2023 - 00:26

Πλησίασε το Τσάμπιονς Λιγκ η Νιούκαστλ

Εκτός έδρας τρίποντο στο φινάλε για τις «καρακάξες», 1-2 τη Νότιγχαμ Φόρεστ

Μεγάλη νίκη πέτυχε το βράδυ της Παρασκευής (17/3) η Νιούκαστλ που επικράτησε εκτός έδρας της Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-1 για την 28η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «καρακάξες» πέρασαν νικηφόρα από το «Σίτι Γκράουντ», εκεί που η Νότιγχαμ ήταν αήττητη από τον Σεπτέμβριο, χάρη σε δύο γκολ του Ίσακ με το νικητήριο να έρχεται στις καθυστερήσεις, σε μία νίκη που φέρνει τη Νιούκαστλ στους 47 βαθμούς όντας 5η και στο -1 από τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ. Από την άλλη η Νότιγχαμ με 26 πόντους είναι 14η και στο +2 από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Η Νότιγχαμ ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο 26’ με σουτ του Ντένις όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ίσακ με ωραίο τελείωμα πέτυχε το 1-1, ενώ ακυρώθηκε στο δεύτερο μέρος και τέρμα του Άντερσον μετά από χρήση του VAR. Τελικά, στο 90+3’ ένα χέρι του Νιακατέστις έδωσε τη δυνατότητα στον Ίσακ να σκοράρει με πέναλτι και να σημειώσει το τελικό 1-2.