29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαρτίου 2023 - 23:30

Τριάρα και ξανά στην κορυφή ο Πανιώνιος

Άνετο 3-0 των και πάλι πρωτοπόρων «κυανέρυθρων» ενάντια στον Πανηλειακό στη Νέα Σμύρνη * Είχε και δοκάρι η ομάδα του Παπαπαναγή

Ήταν να μην πάρει… φόρα ο Πανιώνιος…

Οι «κυανέρυθροι» μετά τις νίκες τους με Αίαντα Γαστούνης, Ρόδο και Φοίνικα Νέας Επιδαύρου έφτασαν σε τέταρτο σερί τρίποντο στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Πανηλειακό την Κυριακή (19/3) και επανήλθαν στην κορυφή του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Περικλή Παπαπαναγή επικράτησε 3-0 του Πανηλειακού για την 20ή αγωνιστική και σε συνδυασμό με την απώλεια βαθμών της Μυκόνου (0-0 με τον Α.Ο. Πυλίου Κω), επανήλθε στην κορυφή του ομίλου με 43 βαθμούς, παρέα με τον Αιολικό ο οποίος  νίκησε εκτός έδρας τον Πανγυθεατικό. Από την άλλη ο Πανηλειακός παρέμεινε στους 17 πόντους, είναι 11ος και στο -8 από τις θέσεις σωτηρίας.

Ο Πανιώνιος, παρουσία περίπου 2.500 φιλάθλων του, έφτασε άνετα στη νίκη έχοντας μάλιστα και δοκάρι με κεφαλιά του Μούντριχα στο 21’ και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο του Καρακίτσου, όμως στο 32ο λεπτό οι «κυανέρυθροι» άνοιξαν το σκορ με κοντινό σουτ του Μπρέγκου, ύστερα από ασίστ του Μούντριχα από τα αριστερά. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Πίσπας κέρδισε τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή και με ιδανικό πλασέ σημείωσε το 2-0.

Το τελικό 3-0 πέτυχε στο 53ο λεπτό ο Πίσπας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας σκαφτό πλασέ μετά από προσπάθεια και πάσα του Γκίνο, με το 3-0 να μην αλλάζει ως το φινάλε και τον Πανιώνιο να απειλεί με τέταρτο γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Αλαφογιάννης (Βοιωτίας), Βοηθοί: Κουλοχέρης (Ανατολικής Αττικής), Κορωνιάς (Ανατολικής Αττικής).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Περικλής Παπαπαναγής): Αντωνόπουλος, Καρδάμης, Λίμα, Ξυγκόρος (46’ Πριόνας), Μίχος, Μπρέγκου, Πίσπας (57’ Γρόντης), Μούντριχας (72’ Γκέτσι), Γκίνο, Γκότοβος (72’ Μερτύρης), Τσιμπόκας (57’ Τσίπρας).

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Ανδρέας Τρυφωνόπουλος): Καρακίτσος, Γαλανόπουλος, Διαμαντόπουλος (87’ Αράπι), Μάρκου, Δ. Τσίγκρηλας, Δημάκης, Μπάλλας, Καλομοίρης (78’ Γιασίν), Π. Τσίγκρηλας (87’ Θεοδωρακόπουλος), Λούσκος (78’ Ντοματάς), Ονγουσόνγιε (55’ Αλ Μπασσάμ).