04/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 26 Μαρτίου 2023 - 17:28

Άνετη τριάρα για την ΑΕΛ

Οι «βυσσινί» επιβλήθηκαν με 3-0 του Ηρακλή Λάρισας

Εύκολο έργο είχε την Κυριακή (26/3) η ΑΕΛ κόντρα στον συμπολίτη Ηρακλή Λάρισας, κερδίζοντας με 3-0 για τη 16η αγωνιστική του 1ου (Βορείου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Στο AEL FC Arena οι «βυσσινί» ήταν φιλοξενούμενοι, αφού οι νεοφώτιστοι έχουν ως έδρα το γήπεδο που είχε φτιαχτεί για τη Λάρισα, με τον Κέρι στο 2ο λεπτό να πιάνει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και να υποχρεώνει τον Σουλούκο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη είχε την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο 20', με τον Νίνο να βγάζει την κάθετη πάσα στον Κώστα Παπαγεωργίου, που έκανε το σκαφτό πλασέ, αλλά ο Φαρμάκης έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Στο 31', ωστόσο, ο Κ. Παπαγεωργίου σημείωσε το 0-1 με κεφαλιά-ψαράκι ύστερα από τη σέντρα του Θανάση Παπαγεωργίου, ενώ στο 45' ο Όγκμποε πέτυχε το 0-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που καταλογίστηκε για χέρι αμυντικού των «κυανόλευκων» μετά από σουτ του Νικολιά.

Στο β' ημίχρονο η ΑΕΛ διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, για να φτάσει σε ένα τρίτο γκολ στο 77', με τον Πεντρόσο να δίνει την ασίστ στον Τσιριγώτη, ο οποίος πέρασε τον Φαρμάκη και σε κενή εστία σκόραρε με πλασέ.

Έτσι, με 28 βαθμούς -όσους έχει και η Αναγέννηση Καρδίτσας- παρέμεινε στο -12 από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό, ενώ ο Ηρακλής Λάρισας βρίσκεται στην 11η θέση της κατάταξης με 16 βαθμούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Σιντόρης του Συνδέσμου Θεσπρωτίας με βοηθούς τον Ζήρδα του Συνδέσμου Δράμας και τον Δέλλιο του Συνδέσμου Πέλλας.

Κίτρινες: 35' Λίταινας, 44' Φαρμάκης - 15' Πλέγας, 70' Ηλιάδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρήστος Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γκαλίτσιος (36' λ. τρ. Λαγωνίδης), Γιαννίτσης, Γκουγκούδης, Μπαλαμώτης, Χατζής, Λεσάι (46' Χριστίδης), Λούκας Γκαρσία (80' Μπόσιο), Κέρι, Λίταινας (85' Ζαφειρίου), Κάσας (80' Συρεγγέλας).

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης (75' Κόλα), Θωμαΐδης, Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου (67' Πεντρόσο), Νικολιάς (72' Μαυριάς), Νίνο (75' Αντράντα), Όγκμπoε (72' Τσιριγώτης).