29/03/2024
Ειδήσεις | Τετάρτη 29 Μαρτίου 2023 - 00:28

Φιλικό διπλό για το Βέλγιο στην Κολωνία

Με 3-2 επικράτησε της Γερμανίας * Ισόπαλη με την Αρμενία η Κύπρος (2-2) * Γκολ ο Ίνμπομ Χουάνγκ στην ήττα της Νότιας Κορέας από την Ουρουγουάη (1-2)

Σημαντική νίκη γοήτρου πήρε το Βέλγιο σε φιλικό παιχνίδι με τη Γερμανία την Τρίτη (28/3), κερδίζοντας με 3-2 στην Κολωνία.

Μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς οι παίκτες του Ντομένικο Τεντέσκο, με τον Καράσκο να σημειώνει το 0-1 στο 6' και τρία λεπτά αργότερα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα ο Λουκάκου, για να μειώσει για τη «νατσιονάλμανσαφτ» ο Φίλκρουγκ στο 44' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 78' ήταν η σειρά του Ντε Μπρόινε να χριστεί σκόρερ για το 1-3 και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκνάμπρι στο 87ο λεπτό.

Η Κύπρος, από την πλευρά της, έφυγε με το ισόπαλο 2-2 από την Αρμενία σε άλλο φιλικό ματς.

Ο Καρώ έγραψε το 0-1 στο 43', οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με δύο γκολ του Ρανός στο 50' και στο 59', για να ισοφαρίσει ο Χριστοφή στο 82'.

Τέλος, ο Ίνμπομ Χουάνγκ σκόραρε για τη Νότια Κορέα στην ήττα με 2-1 από την Ουρουγουάη στη Σεούλ, με τον άσο του Ολυμπιακού να βρίσκει δίχτυα στο 51', ενώ για τους Λατινοαμερικανούς τα γκολ πέτυχαν ο Κοάτες στο 10' και ο Βεσίνο στο 63'.