29/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 29 Απριλίου 2023 - 00:33

Ένα βήμα πριν το Φάιναλ Φορ η Μπαρτσελόνα

Με εκπληκτικούς τους Βέσελι, Μίροτιτς οι «μπλαουγκράνα» επιβλήθηκαν 89-81 της Ζαλγκίρις και έκαναν το 2-0

Μία νίκη μακριά από το Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας βρίσκεται η Μπαρτσελόνα η οποία την Παρασκευή (28/4) επικράτησε στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» της Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-81 κάνοντας έτσι το 2-0.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους χρειάζεται ακόμα μία νίκη στη σειρά και θα επιδιώξει να την πάρει στην έδρα της Ζαλγκίρις την Τετάρτη (3/5, 20:00), στην έδρα δηλαδή που θα γίνει το τουρνουά 19 και 21 Μαΐου.

Έχοντας σε εκπληκτική μέρα τους Βέσελι με 26 πόντους και Μίροτιτς με 22 οι «μπλαουγκράνα» δεν γινόταν να μην πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα παρότι απέναντι τους οι Λιθουανοί ήταν πιο ανταγωνιστικοί σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι και πλέον ψάχνει τρεις νίκες στη σειρά για το… θαύμα της ανατροπής.

Η Ζαλγκίρις μπήκε δυνατά και στην πρώτη περίοδο είχε το προβάδισμα (20-21), ενώ στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο όμως αυτή τη φορά οι Καταλανοί ήταν εκείνοι που προηγούνταν στη λήξη του ημιχρόνου με 45-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μίροτιτς έβαλε σημαντικά καλάθια για την Μπαρτσελόνα, όμως και πάλι η Ζαλγκίρις ήταν κοντά στο σκορ με την περίοδο να λήγει 68-66. Με σερί 6-0 οι γηπεδούχοι έκαναν το 72-66 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, η Ζαλγκίρις πλησίασε (74-73 και 80-78), όμως στα τελευταία λεπτά η Μπαρτσελόνα πιο συγκεντρωμένη πήρε το ματς με 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-44, 68-66, 89-81

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Σανλί 2, Βέσελι 26, Μαρτίνεθ, Κάλινιτς 8 (2), Σατοράνσκι 6, Λαπροβίτολα 5 (1), Αμπρίνες 5 (1), Τόμπι, Κούριτς 6 (2), Γιοκουμπάιτις 9, Μίροτιτς 22 (3), Νάτζι.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Καζίς Μακσβίτις): Τέιλορ 7, Γκεντράιτις 2, Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 3, Σμιτς 8 (2), Μπιρούτις 10, Μπραζντέικις 20 (3), Πολονάρα 2, Ντίμσα 4, Μπουτκεβίτσιους 7, Ουλανόβας 13 (2).