25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 29 Απριλίου 2023 - 20:43

Κακό θέαμα και όλα μηδέν στην Αριδαία

Στο 0-0 η αναμέτρηση του Αλμωπού με τον Απόλλωνα Πόντου * Τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες οι Θεσσαλονικείς

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στην Αριδαία ανάμεσα στον Αλμωπό και τον Απόλλωνα Πόντου το απόγευμα του Σαββάτου (29/4) στην αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Σε ένα ματς παρουσία περίπου 1.000 φιλάθλων, Αλμωπός και Απόλλων Πόντου έμειναν στο 0-0 και συνεχίζουν τη μάχη τους για παραμονή, με την ομάδα της Αριδαίας να έχει 25 βαθμούς, όντας 8η και στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ 22 πόντους έχουν οι Θεσσαλονικείς που είναι 11οι.

Το παιχνίδι δεν είχε αρκετές φάσεις καθώς οι δύο ομάδες πρόσεχαν τις άμυνες τους, έγιναν πολλές προσωπικές μονομαχίες και σε αυτό το αρκετά σκληρό ματς ήταν αναμενόμενο ότι θα υπάρξει αποβολή και αυτή ήταν για τον Απόλλωνα Πόντου στο 72ο λεπτό όταν αντίκρισε δεύτερη κίτρινη ο Αμαραντίδης.

Χρειάστηκαν 37 λεπτά για να γίνει φάση και σε εκείνο το λεπτό του σουτ του Πέλκα για τον Αλμωπό πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και στην καλύτερη στιγμή του ματς ο Παπαδόπουλος στο 51ο λεπτό βγήκε τετ-α-τετ με τον Πίτκα όμως ο πορτιέρο του Απόλλωνα Πόντου απέκρουσε σωτήρια.

Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αντέδρασε σωστά και στο 58’ στην εκτέλεση φάουλ του Μανωλάκη, ενώ οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν μετά το 75’ το αριθμητικό πλεονέκτημά τους και απείλησαν μόνο στο 87’ όταν ο Παρασκευάς έκανε τη σέντρα, ο Ταχματζίδης από καλή θέση πήρε την κεφαλιά, όμως ο Πίτκας μπλόκαρε την μπάλα.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας), Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Βασιλόπουλος (Έβρου), 4ος: Μελτζανίδης (Ημαθίας).

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου, Τσιμπούκας, Μανωλάκης (71’ Μακρυδάκης), Κέρθι, Παρασκευάς, Πέλκας (71’ Ρίβας), Πατρινός (46’ Παπαδόπουλος), Έππας (84’ Ταχματζίδης), Πέττας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μουμίν, Ντοναλντόνι, Αμπουντού, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Τσαγκαλίδης (77’ Καμπρέρα), Μπελεβώνης (74’ Λαμπίρης), Ντιαλόσι, Εσαλό (89’ Αραβίδης).

Πηγή ΦΩΤΟ: aridaia365.gr