08/09/2024
Ειδήσεις | Κυριακή 7 Ιουλίου 2024 - 00:06

Οι Ολλανδοί στα ημιτελικά και οι Τούρκοι στον καναπέ

Οι «οράνιε» βρέθηκαν να χάνουν με γκολ του Ακαϊντίν, αλλά νίκησαν με 2-1 και θα αντιμετωπίσουν στους «4» την Αγγλία

Έγινε και αυτό! Οι άλλοι τρεις προημιτελικοί του Euro 2024 είχαν κριθεί μετά το 90λεπτο, αλλά η Ολλανδία δεν χρειάστηκε παραπάνω το βράδυ του Σαββάτου (6/7), αφού νίκησε με 2-1 την Τουρκία στην κανονική διάρκεια.

Όχι ότι δεν άγγιξαν στο τέλος την ισοφάριση οι Τούρκοι. Λίγο έλειψε να δούμε νέα παράταση, αλλά τελικά τα «τρία λιοντάρια» τα κατάφεραν και στους «4» θα παίξουν με την Αγγλία.

Η ομάδα του Βιντσέντσο Μοντέλα ήταν καλά στημένη. Έκλεινε τους χώρους, άφηνε την μπάλα στην Ολλανδία και περίμενε. Εξουδετέρωσε έτσι τους αντιπάλους της και στο 35' από σέντρα του Γκιουλέρ ο Ακαϊντίν έκανε το 0-1.

Με την είσοδο του Βέγκχορστ η Ολλανδία άλλαξε τρόπο παιχνιδιού και έγινε πιο απειλητική. Ωστόσο, άφησε και χώρους στα μετόπισθεν. Στο 56' ο Γκιουλέρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ είχε δοκάρι, αλλά ακολούθησε η αντεπίθεση των «οράνιε».

Ο Βέγκχορστ στο 70' έχασε σημαντική ευκαιρία, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Ντε Φράι ισοφάρισε. Έξι λεπτά αργότερα ο Μουλντούρ με αυτογκόλ έκανε τ 2-1 μετά τη σέντρα του Ντάμφρις και έτσι έγινε η ανατροπή. Στο φινάλε οι Τούρκοι πίεσαν πολύ, είχαν μεγάλες ευκαιρίες, αλλά δεν έφτασαν στην ισοφάριση.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντούμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε (73′ φαν ντε Φεν), Σχάουτεν, Σίμονς (67′ Ζέρκζι), Ρέιντερς, Μπέργκβαϊν (46′ Βέχορστ), Χάκπο, Ντεπάι (57′ Φρίμπονγκ).

TΟΥΡΚΙΑ (Βιτσέντσο Μοντέλα) Γκιουνόκ, Μιλντίρ (82′ Τσελίκ), Ακαϊντίν (82′ Τοσούν), Μπαρτακτσί, Καντιόγλου, Όζτσαν (77′ Γιοκούσλου), Αϊχάν (89′ Κιλικτσόι), Γιλμάζ, Τσαλχάνογλου, Γιλντίζ (77′ Ακτούρκογλου), Γκιουλέρ.