18/10/2024
Ειδήσεις | Τρίτη 9 Ιουλίου 2024 - 23:59

Στον τελικό η εξαιρετική Ισπανία!

Βρέθηκαν πολύ νωρίς πίσω στο σκορ οι Ισπανοί, αλλά νίκησαν τελικά με 2-1 τους Γάλλους και απέχουν μόλις ένα βήμα από την κατάκτηση του Euro 2024

Είναι η καλύτερη ομάδα του τουρνουά! Από το πρώτο της παιχνίδι έδειξε πως δεν αστειεύεται η Ισπανία και πλέον βρίσκεται στoν τελικό του Euro 2024.

Το βράδυ της Τρίτης (9/7) οι Ισπανοί επικράτησαν με 2-1 της Γαλλίας και έχουν πια μόνο ένα εμπόδιο για το τρόπαιο. Ολλανδία ή Αγγλία θα είναι αντίπαλός τους.

Από ασίστ του Εμπαπέ ο Κόλο Μουανί σκόραρε στο 8' και αυτό ήταν το πρώτο γκολ της Γαλλίας σε ροή αγώνα σε όλη τη διοργάνωση! Πολύ κακή η αντίδραση του Κουκουρέγια, λάθος και η αντιμετώπιση που είχε ο Νάβας, ο οποίος γρήγορα πήρε και κάρτα. Το βράδυ φαινόταν εφιαλτικό για εκείνον απέναντι στον Εμπαπέ, αλλά στην πορεία κάπως βρήκε τον τρόπο να τον περιορίσει.

Με μία γκολάρα στο 21' ο φανταστικός Γιαμάλ έδειξε σε όλους πόσο μεγάλο ταλέντο είναι λίγες μέρες πριν συμπληρώσει 17 χρόνια ζωής και έγινε ο πιο νεαρός σκόρερ σε Euro. Τέσσερα λεπτά μετά ο Όλμο έκανε την ανατροπή.

Η Γαλλία ισορρόπησε στη συνέχεια, αλλά κάτι άλλο αξιοσημείωτο δεν έγινε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το δεύτερο ξεκίνησε με μία φάση του Νίκο Γουίλιαμς.

Στην πορεία ο Ντεσάμπ ανακάτεψε την τράπουλα και η Γαλλία άσκησε πίεση. Είχε μία σημαντική ευκαιρία με τον Εμπαπέ, κάποιες ακόμη καλές στιγμές με εκείνον και τον Ερναντές, αλλά η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν, Χεσούς Νάβας (58’ Βιβιάν), Νάτσο, Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Φαμπιάν Ρουίθ, Ντάνι Όλμο (76’ Μερίνο), Νίκο Γουίλιαμς (93’ Φεράν Τόρες, Γιαμάλ (93’ Θουμπιμέντι), Μοράτα (76’ Ογιαρθάμπαλ).

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Ερναντέζ, Καντέ (62’ Γκριεζμάν), Ραμπιό (62’ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Μπαπέ, Ντεμπελέ (79’ Ζιρού), Μουανί (62’ Μπαρκολά).