08/09/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Παρασκευή 19 Ιουλίου 2024 - 18:04

Άφησε υποσχέσεις ο Ολυμπιακός

Καλοί ήταν οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο τους φιλικό παρά την ήττα με 1-0 από τον Άγιαξ

Ξεκίνημα από τα βαθιά... Δυνατό ήταν το πρώτο φιλικό που έδωσε ο Ολυμπιακός στην προετοιμασία του το απόγευμα της Παρασκευής (19/7). Αντίπαλος ο Άγιαξ, ο οποίος τον νίκησε με 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλοί για τα δεδομένα της εποχής, είχαν ευκαιρίες για να βρουν γκολ, αλλά τους έλειψε η αποτελεσματικότητα. Χρησιμοποίησε αρκετούς νεαρούς παίκτες ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Το ματς ήταν ανοιχτό, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και μόλις στο 6' έχασε μία σημαντική ευκαιρία με τον Κωστούλα. Εννέα λεπτά μετά απάντησαν οι Ολλανδοί με τον Τζιμ, όταν ο Πασχαλάκης απέκρουσε με δυσκολία.

Έως το φινάλε του ημιχρόνου οι Πειραιώτες αναπτύσσονταν κυρίως από τα πλάγια και στο 40' ο Μπιέλ δεν πρόλαβε για λίγο να βρει την μπάλα με προβολή. Τρία λεπτά μετά σκόραρε ο Φορμπς με εύστοχο πλασέ μετά το λάθος του Ντόι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μεντιλίμπαρ προχώρησε σε αλλαγές. Ο Ολυμπιακός είχε φάσεις στο 49' με τον Μπιέλ και στο 50' με τον Μασούρα, ενώ στο 56' ο Μουζακίτης με ένα συρτό σουτ δεν ανησύχησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ευκαιρίες είχαν και στη συνέχεια οι Πειραιώτες κυρίως με τον Ζέλσον Μαρτίνς. Η πιο σημαντική ήταν στο 86', όταν η μπάλα πήγε στο δοκάρι στην προσπάθεια του Γιανς να διώξει μετά από μονομαχία με τον Κωστούλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης (46' Αναγνωστόπουλος), Αμπι (46' Ρέτσος), Κοστίνια (46' Ροντινέι), Κουτσίδης (70' Μπιανκόν), Αποστολόπουλος (46' Ορτέγα), Τσικίνιο (82' Ντόι), Μπακούλας (84' Κωστούλας), Ντόι (46' Μουζακίτης), Μασούρας, Μπιελ (70' Παπακανέλλος), Κωστούλας (46' Ζέλσον Μαρτίνς).

ΑΓΙΑΞ (Φραντσέσκο Φαριόλι): Πασβίρ, Ρεντς, Σούταλο (67' Κάπλαν), Γιάνσε, Βίντναλ, Χέντερσον, Μπανέλ (67' Ούγκβου), Τέιλορ, Ακπομ, Φιτζ-Τζιμ (67' Χίνσον), Φορμπς.