16/09/2024
Champions League | Τετάρτη 31 Ιουλίου 2024 - 23:59

Ήταν αυτός που έπρεπε ο ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» νίκησαν με 1-0 την Μπάνια Λούκα στη Βοσνία και πέρασαν στον 3ο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ * Εκεί θα αντιμετωπίσουν τη Μάλμε

Απλά και όμορφα! Ο ΠΑΟΚ ήταν σοβαρός το βράδυ της Τετάρτης (31/7) και δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μπάνια Λούκα.

Μετά το 3-2 της Τούμπας οι «ασπρόμαυροι» νίκησαν με 1-0 και στη Βοσνία και κάπως έτσι πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στον 3ο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα τεθούν αντιμέτωποι με τη Μάλμε.

Τη δύναμη της έδρας επιχείρησε να εκμεταλλευτεί η Λούκα Μπάνια στο πρώτο πεντάλεπτο, αλλά μετά την αρχική της πίεση ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και βρήκε γρήγορα γκολ. Στο 14' είχε δοκάρι με τον Κουλιεράκη με προβολή από στατική φάση, ενώ στο 25' έγινε τ 0-1. Σκόρερ ο Μουργκ με ωραίο σουτ μετά τη συνεργασία των Τάισον και Οζντόεφ.

Το 0-1 άγχωσε τους γηπεδούχους και δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ είχε νέα ευκαιρία. Ο Οζντόεφ έπιασε το βολέ και ο Σισκόφσκι απέκρουσε. Συνέχισαν έτσι οι «ασπρόμαυροι», οι οποίοι είχαν μία ακόμη καλή στιγμή στο 36' με φαλτσαριστό σουτ του Μουργκ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Τάισον ανάγκασε τον Σισκόφσκι σε νέα επέμβαση, ενώ ο ίδιος σταμάτησε ξανά τον Βραζιλιάνο στο 53'. Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει εντελώς τον έλεγχο του αγώνα και παρά τις αλλαγές που έκαναν στην πορεία, λύσεις δεν βρήκαν.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι πρωταθλητές Ελλάδας το μόνο που ήθελαν να κάνουν ήταν να μη δίνουν δικαιώματα. Κυκλοφόρησαν την μπάλλα, δεν άφησαν τους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί και έτσι πήραν τη δεύτερη νίκη σε αυτό το ζευγάρι και κατ' επέκταση την πρόκριση.

ΜΠΑΝΙΑ ΛΟΥΚΑ (Μλάντεν Ζίζοβιτς): Σισκόφσκι, Ερέρα, Καρολίνα, Μέγερς, Κβρζιτς (68' Τσάβιτς), Σκόρουπ (57' Βράνιες), Γκράχοβατς, Βούκοβιτς, Σάβιτς (57' Χρέλια), Κουλάσιν, Λούκιτς (79' Μάρκετιτς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Ότο, Σβαμπ (80' Βιεϊρίνια), Οζντόεφ, Τάισον (61' Κωνσταντέλιας), Μουργκ (72' Καμαρά), Ντεσπόντοφ (61' Αντρίγια), Μπράντον (72' Σαμάτα).