18/10/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2024 - 23:41

Απελπιστικά κακός και ηττημένος ο Παναθηναϊκός

Τραγική η εικόνα του «τριφυλλιού» στη Γαλλία, έχασε με 84-80 από την Παρί

Δεν είχε καμία σχέση με αυτό που μας είχε συνηθίσει πέρυσι ούτε με το πώς άρχισε τη σεζόν φέτος. Με ένα συνονθύλευμα έμοιαζε ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Τρίτης (15/10) και δικαίως έχασε από την Παρί με 84-76 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Πρώτη ήττα στη σεζόν στη διοργάνωση για τους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι ήταν σε πολύ κακή μέρα. Δεν έπαιζαν άμυνα, δεν έπαιρναν τα ριμπάουντ, έκαναν πολλά λάθη και είχαν αρκετές κακές επιλογές στην επίθεση. Μόνος του ο Λεσόρ, βοηθούσε έως ένα σημείο ο Μπράουν.

Έτσι προφανώς και δεν μπορείς να νικήσεις εκτός έδρας σε τόσο υψηλό επίπεδο. Ακόμη και εάν ο αντίπαλος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αυτή είναι η πρώτη νίκη των Γάλλων στην ιστορία τους στη διοργάνωση στην παρθενική συμμετοχή τους.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς και δεν κατάφερε ποτέ να προσπεράσει. Η Παρί πήρε μια μικρή διαφορά, ο Μπράουν με σημαντικά καλάθια κράτησε κοντά την ομάδα του και εκείνη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-19.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και με τα τρία εύστοχα τρίποντα του Μάλκολμ ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο. Ο Χιφί έφτασε τους 12 πόντους σε εκείνο το σημείο και άνοιξε την ψαλίδα στο +15. Ο Εργκίν Αταμάν κάνοντας διαρκώς αλλαγές βρήκε κάποιες λύσεις και με ένα επιμέρους 12-3 είδε την ομάδα του να πηγαίνει στα αποδυτήρια με -6.

Δεν άλλαξαν πολλά στο τρίτο δεκάλεπτο. Αντί να μπει αποφασιστικά ο Παναθηναϊκός, το έκανε η Παρί με αποτέλεσμα να ανεβάσει τη διαφορά ξανά σε διψήφιο. Οι «πράσινοι» είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα αμυντικά, δεν έβρισκαν εύκολα και πόντους με αποτέλεσμα να κλείσουν το 10λεπτο στο -10.

Αυτό που κατάφεραν στο 33' ήταν να μειώσουν σε 73-68 με τον Λεσόρ. Ο Σορτς έχασε τέσσερις βολές στη σειρά, αλλά το «τριφύλλι» δεν το εκμεταλλεύτηκε. Έχανε τα ριμπάουντ, έδινε δεύτερες ευκαιρίες και κάπως έτσι η διαφορά ξαναπήγε στους δέκα. Πρακτικά εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 45-39, 69-59, 84-80