Σπουδαία νίκη με 2-1 στο Ηράκλειο για τους Πειραιώτες που είχαν και δοκάρι
Την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής συνέχισε την Κυριακή (15/1) ο Εθνικός που πέρασε με νίκη 2-1 από το Τυμπάκι για την 9η αγωνιστική του 5ου ομίλου.
Οι Πειραιώτες έκαναν το 2/2 με τον Βαγγέλη Χαντέ στον πάγκο τους και με 13 πόντους είναι στην 7η θέση μαζί με τον Άγιο Νικόλαο στο -5 από την πρωτοπόρο Θύελλα Ραφήνας, ενώ στον αντίποδα οι ηττημένοι παρέμειναν με 5 βαθμούς στην προτελευταία θέση.
Αποφασιστικός για τη νίκη ο Εθνικός αν και χρειάστηκε το αυτογκόλ του Σπυριδάκη στο 14’ για να προηγηθεί, ενώ στο ημίωρο ο Σάμιος με πλασέ έχασε την ευκαιρία για το 0-2 καθώς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Δημαράκη. Ο Α.Ο. Τυμπακίου ισοφάρισε με προβολή του Βρεττού στο 55’, όμως ότι δεν κατάφερε στο 30’ ο Σάμιος το πέτυχε στο 86ο λεπτό με σουτ γράφοντας το τελικό 1-2.
Διαιτητής: Καλυβιανάκης (Ρεθύμνου), Βοηθοί: Βαρβαντάκης (Ρεθύμνου), Εγγλέζος (Λασιθίου).
Α.Ο. ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ (Μιχάλης Κουτεντάκης): Δημαράκης, Σπυριδάκης (46' λ.τρ. Λούσι), Δουλγεράκης (73' Γιαννικάκης), Βρετός, Μεϊρέλες, Κουρουθιανάκης, Ζαφείρης, Βακράκος (90' Φραγκιαδουλάκης), Σένκα, Γκελοσάνι (87' Γ. Παπαδάκης), Παπανδρέου (83' Καργάκης)
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Βαγγέλης Χαντές): Κούμπουλα, Παπαγγελής, Ζωγραφάκης, Παπαγεωργίου, Θεοδώρου, Μαλάϊ, Νταλακούρας (23' λ.τρ. Ντάφλας (90' Πλουμάτος), Σταύρου (90' Κατσογιάννης), Σάμιος, Διάκος (68' Αντωνίου), Δώδας (68' Χρούστινεκ).
ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: primesport.gr