08/09/2024
ΠΑΟΚ | Σάββατο 13 Ιουλίου 2024 - 22:31

Έχασε και από τη Φίτεσε ο ΠΑΟΚ

Μετά τη Σεν Ζιλουάζ οι «ασπρόμαυροι» γνώρισαν την ήττα με ανατροπή (1-2) και από τους Ολλανδούς

Δύο φιλικά την ίδια μέρα και μάλιστα με το ίδιο αποτέλεσμα και την ίδια εξέλιξη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος το βράδυ του Σαββάτου (13/7) έχασε με 1-2 από τη Φίτεσε. Είχε προηγηθεί το 1-2 από τη Σεν Ζιλουάζ.

Απέναντι στους Ολλανδούς ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε να δώσει χρόνο συμμετοχής κατά κύριο λόγο σε νεαρά παιδιά και σε ποδοσφαιριστές που αποτελούν εναλλακτικές επιλογές ή δεν είναι έτοιμοι. Στην τελευταία κατηγορία μπαίνει ο Κεντζιόρα, που πρόσφατα επέστρεψε.

Μόλις στο 10' ο Κωνσταντέλιας είχε μία καλή ευκαιρία και ένα λεπτό αργότερα από κόρνερ του Κουαλιάτα ο Ρουμ απέκρουσε την κεφαλιά του Καμαρά. Ωστόσο, ο Σαμάτα πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε.

Συνέχισε να είναι ανώτερος ο ΠΑΟΚ στα επόμενα λεπτά. Είχε ένα καλό σουτ του Κωνσταντέλια στο 20' και τρία λεπτά αργότερα δοκάρι με τον ίδιο παίκτη.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι Ολλανδοί ανέβηκαν. Ισοφάρισαν στο 55' με τον Κούγκεκεφ και τέσσερα λεπτά μετά έγινε η ανατροπή. Σκόρερ ο Κέρχενς από το κέντρο της «ασπρόμαυρης» άμυνας. Αισθητά έγιναν ξανά τα ανασταλτικά κενά.

ΠΑΟΚ: Τσιφτσής (59΄ Ταλιχμανίδης), Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (59΄ Νέσμπεργκ), Ράφα (76΄ Τσαούσης), Καμαρά, Οζντόεφ (59΄ Θυμιάνης), Σμυρλής (46΄ Γκούμας), Κωνσταντέλιας (87΄ Τσοπούρογλου), Κουαλιάτα, Σαμάτα.

ΦΙΤΕΣΕ: Ρουμ, Κορνελίσε, Τίλεμανς, Κρίκελς, Τζόναθανς, Πλάατ, Κέρσενς, Ρέβερσον, Λονγκόντα, Σιμπράντι, Πόστμα.